SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» ÇİN DÖVİZ PİYASASI OTORİTESİ: DÖVİZ PİYASASI OPERASYONLARI, CORONAVIRUS SALGININDAN ETKİLENMESİNE RAĞMEN ŞUBAT AYINDA İSTİKRARLI » 28.02.2020 vadeli repo ihalesine gelen tekliflerin toplamı 35.30 milyar TL » Küçük işletme sahiplerinden Trump'a destek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan % 64’e ulaştı » İSVEÇ'TE 4. ÇEYREKTE KAPASİTE KULLANIM ORANI ÇEYREKLİK:%-2.1 (ÖNCEKİ:%+0.5) » Afyon’un yıldız madencileri ödüllerini aldı » Mevduat ve kredi faizleri analizi (Bizim Menkul) » FLO Mağazacılık, Kenya’nın Nairobi kentinde yeni mağazasının açılışını gerçekleştirdi » FRANSA'DA BİLEŞİK PMİ ŞUBAT'TA 51.9 » FRANSA'DA HİZMET SEKTÖRÜNDE PMİ ŞUBAT'TA 52.6 » FRANSA'DA FLAŞ İMALAT PMİ : 49.7 » Lenovo, 2019 yılının son çeyreğinde 14,1 milyar dolarla tarihindeki en yüksek gelire ulaştı » ÇİN : ABD'NİN İTHALATINDAKİ GÜMRÜK MUAFİYETLERİ 28 ŞUBAT'TA BİR YILLIĞINA EFEKTİF OLACAK » ÇİN : ABD'DEN YAPILAN İTHALATTA, UÇAK PARÇALARI VE İLAÇ EKİPMANLARI DAHİL, GÜMRÜK TARİFESİ MUAFİYETİLERİNİ 28 ŞUBAT'TAN İTİBAREN DEVREYE ALACAĞIZ » Jeopolitik Riskler Yeniden Ön Planda (Ünlü Menkul) » TCMB, 28.02.2020 vadeli 11.00 milyar TL tutarlı repo ihalesi açtı » Forex Bülteni (Ziraat Yatırım) » 2. el konut satışları bir önceki çeyreğe göre %35, 2018 yılının 4. çeyreğine göre ise %65 artış gösterdi- Endeksa ve TÜGEM 4. Çeyrek 2. El Konut Satış Raporu » BOJ/WAKATABE CORONAVIRUSÜN JAPONYA'YA EKONOMİK ETKİSİNİN BÜYÜK OLABİLECEĞİ KONUSUNDA TAMAMEN FARKINDALIK SAHİBİ OLMALIYIZ » BOJ/WAKATABE: GEREKTİĞİ MÜDDETÇE PARA POLİTİKASINDA GEREKLİ ADIMLAR ATILDIĞINA EMİN OLACAĞIZ » BOJ/WAKATABE : ŞU ANDA CORONAVIRUS SALGINININ EKONOMİYE ETKİSİNİN NE KADAR BÜYÜKLÜKTE OLDUĞUNU SÖYLEMEK ZOR

BİLİŞİM GRUBU Buluşuyor- Basın Açıklaması

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye bilişim sektöründeki özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulan BİLİŞİM GRUBU, 15 Kasım 2017 tarihinde kuruldu ve üç hafta içinde 200 üyeye ulaştı. Danışma Kurulu Kurucu Üyeleri arasında 24. Dönem İzmir Milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait ve BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe’nin de yer aldığı BİLİŞİM GRUBU’nun gündemini Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Blockchain, Endüstri 4.0 ve Bulut Bilişim gibi yeni nesil teknoloji trendleri oluşturuyor.
Türkiye’de her alanda üretimin ve üreticinin desteklenmesi gerektiğini ifade eden BİLİŞİM GRUBU Kurucusu Şenol Vatansever, “Bilişim alanında da yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi gerekiyor. Yerli ve milli teknolojilerin önemi, ülkemizin atlattığı terör olayları ve darbe girişimi gibi badireler sonrasında daha fazla dillendirilir oldu. Artık yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi daha birçok konunun daha fazla konuşulmasından son derece keyif aldığımızı belirtmek isteriz,” dedi.
Orta gelir tuzağından kurtularak, yüksek gelirli ülkeler kategorisine dahil olmanın ancak yüksek teknoloji üretimiyle mümkün olacağını kaydeden Vatansever, “İhracatımızın niteliğini bu yönde geliştirmeden yılda 500 milyar dolar hedefine ulaşılması zor. Savunma sanayinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara, yeni girişimlere ihtiyacı var. Teşvik politikalarının da yüksek teknolojiye ve yüksek katma değere sahip üretime öncelik tanır noktaya getirilmesi gerekiyor,” diye konuştu.
BİLİŞİM GRUBU’nun kurucu üyeleri arasında İstanbul’un yanı sıra diğer büyük şehirlerden, Türkiyye’nin dört bir yanından ve yurtdışından katılımcılar yer alıyor. 2018 yılında 1000 üyeye ulaşmayı hedefleyen BİLİŞİM GRUBU, her ay yapacağı toplantılarda çıkan kararları danışmanlar kanalıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve Kamu Kurumu Yetkilileriyle paylaşarak Türkiye bilişim sektöründe katma değer üretmeyi hedefliyor.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.