SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» Gun Baslangici (Test) » Türkiye Ekonomi Gündemi - 27 Ağustos » Merkez Bankaları Günlüğü - 20 Ağustos/31 Ekim » Borsa İstanbul Tatil Tablosu/Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası » Borsa İstanbul Tatil Tablosu/Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası » Borsa İstanbul Tatil Tablosu/Borçlanma Araçları Piyasası ve Borsa İstanbul Para Piyasası » Borsa İstanbul Tatil Tablosu/Pay Piyasası » Dünya Borsaları Tatil Takvimi » Tapu.com, 100 milyon TL'lik satış hacmini geçti- Basın Açıklaması » Yıldız Teknopark, Prototip Atölyesi ile fikirleri gerçeğe dönüştürüyor- Basın Açıklaması » LG, Berlin’de gerçekleşecek IFA’da yelpazesini genişlettiği XBOOM ses ürünlerini tanıtacak- Basın Açıklaması » HUAWEI Road Show 2018 Bayram Boyunca Bodrum'da - Basın Açıklaması » Teksüt: Kurban Bayramı'nda süt ürünlerinden vazgeçmeyin » “Motorcu Dostu Trafik” projesi Türkiye’de yayılmaya devam ediyor - Basın Açıklaması » Microsoft Öğrenme Araçları, çocukların yaz tatili rehavetine kapılmasının önüne geçen çözümler sunuyor- Basın Açıklaması » Turkcell'den aramayı eğlenceye çeviren güvenli rehber uygulaması UpCall- Basın Açıklaması » BIST 100 ENDEKSI BUGUN % 1.64 YÜKSELDİ (90185), BUGUNKU ISLEM HACMI 2 MİLYAR 384 MİLYON TL OLDU » ALMAN HÜKÜMET SÖZCÜSÜ:TÜRKİYE İÇİN OLASI FİNANSAL YARDIM TÜRK LİDERLERLE YAPILACAK GÖRÜŞMELERİN MERKEZİNDE OLMAYACAK » ALMAN HÜKÜMET SÖZCÜSÜ:İMF'DEN YARDIM İSTEYİP İSTEMEMEK TÜRKİYE'NİN KENDİ KARARI » ALMAN HÜKÜMET SÖZCÜSÜ:TÜRKİYE İÇİN FİANSAL YARDIM ŞU ANDA GÜNDEMDE DEĞİL

BİLİŞİM GRUBU Buluşuyor- Basın Açıklaması

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye bilişim sektöründeki özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulan BİLİŞİM GRUBU, 15 Kasım 2017 tarihinde kuruldu ve üç hafta içinde 200 üyeye ulaştı. Danışma Kurulu Kurucu Üyeleri arasında 24. Dönem İzmir Milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait ve BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe’nin de yer aldığı BİLİŞİM GRUBU’nun gündemini Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Blockchain, Endüstri 4.0 ve Bulut Bilişim gibi yeni nesil teknoloji trendleri oluşturuyor.
Türkiye’de her alanda üretimin ve üreticinin desteklenmesi gerektiğini ifade eden BİLİŞİM GRUBU Kurucusu Şenol Vatansever, “Bilişim alanında da yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi gerekiyor. Yerli ve milli teknolojilerin önemi, ülkemizin atlattığı terör olayları ve darbe girişimi gibi badireler sonrasında daha fazla dillendirilir oldu. Artık yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi daha birçok konunun daha fazla konuşulmasından son derece keyif aldığımızı belirtmek isteriz,” dedi.
Orta gelir tuzağından kurtularak, yüksek gelirli ülkeler kategorisine dahil olmanın ancak yüksek teknoloji üretimiyle mümkün olacağını kaydeden Vatansever, “İhracatımızın niteliğini bu yönde geliştirmeden yılda 500 milyar dolar hedefine ulaşılması zor. Savunma sanayinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara, yeni girişimlere ihtiyacı var. Teşvik politikalarının da yüksek teknolojiye ve yüksek katma değere sahip üretime öncelik tanır noktaya getirilmesi gerekiyor,” diye konuştu.
BİLİŞİM GRUBU’nun kurucu üyeleri arasında İstanbul’un yanı sıra diğer büyük şehirlerden, Türkiyye’nin dört bir yanından ve yurtdışından katılımcılar yer alıyor. 2018 yılında 1000 üyeye ulaşmayı hedefleyen BİLİŞİM GRUBU, her ay yapacağı toplantılarda çıkan kararları danışmanlar kanalıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve Kamu Kurumu Yetkilileriyle paylaşarak Türkiye bilişim sektöründe katma değer üretmeyi hedefliyor.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.