SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» Türkiye Ekonomi Gündemi - 19 Ekim » Merkez Bankaları Günlüğü - 18 Ekim/19 Aralık » Dünya Borsaları Tatil Takvimi » Dünya Ekonomi Gündemi » "Hepsiburada Outdoor Festivali" kapsamındaki indirimler, 21 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek - Basın Açıklaması » Little Caesars, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan "Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı"nı destekliyor. - Basın Açıklaması » Orta Doğu Su Politikaları İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Tartışılacak- Basın Açıklaması » Ajınomoto, Dünya Gıda Günü'nde Evsizlere Çorba Dağıttı- Basın Açıklaması » Alfemo, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına katılan markalar arasındaki yerini aldı- Basın Açıklaması » Türk Eğitim Vakfı'nın 13. Şubesi Trakya'da Açıldı - Basın Açıklaması » Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na Ergül Mobilya’dan tam destek geldi - Basın Açıklaması » Yayla Bakliyat'tan 97 Farklı Ürünle Enflasyonla Mücadeleye Tam Destek- Basın Açıklaması » Sabancı Vakfı, Hibe Programları Kapsamında 11 Yılda 148 Projeye 20 Milyon TL Destek Verdi- Basın Açıklaması » Humanscale Şimdi Ateco Zemin'de - Basın Açıklaması » BIST 100 ENDEKSI BUGUN % 1.55 GERİLEDI (97453), BUGUNKU ISLEM HACMI 8 MİLYAR 855 MİLYON TL OLDU » USDTRY Analizi (İkon Menkul) » İNGİLTERE/MAY : UYGULAMA SÜRECİ İÇİN BİR UZATMA ÖNERMEDİK » İNGİLTERE/MAY : BİR ANLAŞMAYI TAMAMLAMAYI VE ELDE ETMEYİ İSTİYORUZ » İĞNGİLTERE/MAY : ANLAŞMA YAPILACAK » İNGİLTERE/MAY : İRLANDA SINIRI KONUSUNDA DAHA FAZLA ÇÖZÜM ORTAYA KONULMALI

BİLİŞİM GRUBU Buluşuyor- Basın Açıklaması

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye bilişim sektöründeki özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulan BİLİŞİM GRUBU, 15 Kasım 2017 tarihinde kuruldu ve üç hafta içinde 200 üyeye ulaştı. Danışma Kurulu Kurucu Üyeleri arasında 24. Dönem İzmir Milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait ve BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe’nin de yer aldığı BİLİŞİM GRUBU’nun gündemini Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Blockchain, Endüstri 4.0 ve Bulut Bilişim gibi yeni nesil teknoloji trendleri oluşturuyor.
Türkiye’de her alanda üretimin ve üreticinin desteklenmesi gerektiğini ifade eden BİLİŞİM GRUBU Kurucusu Şenol Vatansever, “Bilişim alanında da yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi gerekiyor. Yerli ve milli teknolojilerin önemi, ülkemizin atlattığı terör olayları ve darbe girişimi gibi badireler sonrasında daha fazla dillendirilir oldu. Artık yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi daha birçok konunun daha fazla konuşulmasından son derece keyif aldığımızı belirtmek isteriz,” dedi.
Orta gelir tuzağından kurtularak, yüksek gelirli ülkeler kategorisine dahil olmanın ancak yüksek teknoloji üretimiyle mümkün olacağını kaydeden Vatansever, “İhracatımızın niteliğini bu yönde geliştirmeden yılda 500 milyar dolar hedefine ulaşılması zor. Savunma sanayinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara, yeni girişimlere ihtiyacı var. Teşvik politikalarının da yüksek teknolojiye ve yüksek katma değere sahip üretime öncelik tanır noktaya getirilmesi gerekiyor,” diye konuştu.
BİLİŞİM GRUBU’nun kurucu üyeleri arasında İstanbul’un yanı sıra diğer büyük şehirlerden, Türkiyye’nin dört bir yanından ve yurtdışından katılımcılar yer alıyor. 2018 yılında 1000 üyeye ulaşmayı hedefleyen BİLİŞİM GRUBU, her ay yapacağı toplantılarda çıkan kararları danışmanlar kanalıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve Kamu Kurumu Yetkilileriyle paylaşarak Türkiye bilişim sektöründe katma değer üretmeyi hedefliyor.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.