SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» ALMAN HÜKÜMET SÖZCÜSÜ : ABD DEVLET BAKANI POMPEO İLE DAHA ÖNCE İPTAL EDİLEN TOPLANTI, GELECEK HAFTA CUMA GÜNÜ PLANLANIYOR » Amazon Japan, Huawei cihazlarının satışını askıya aldı » Maersk uyardı: Ticaret gerginliği nakliye faaliyetlerinin büyümesini yavaşlatabilir » DAX30 analizi (Dinamik Menkul Değerler ) » Çinlilerin Ortalama Ömrü Son 70 Yılda 42 Yıl Uzadı » RUS BANKALARININ OCAK-NİSAN DÖNEMİNDEKİ KARLARI 750 MİLYAR RUBLE -MERKEZ BANKASI » Pentagon Ortadoğu'ya asker gönderme iddialarını reddetti » Çin uydu seyir sistemi endüstrisinin ölçeği 2020'de 58 milyar doları aşacak » İN GİLTERE BAŞBAKANI MAY : BREXİT'İ YERİNE GETİREBİLİRİZ » MAY, YENİ LİDER SEÇİLENE KADAR GÖREVİNDE KALACAK » MAY, 7 HAZİRAN TARİHİNDE İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLADI » MAY, İSTİA EDEECĞİNİ AÇIKLADI » 31.05.2019 vadeli repo ihalesine gelen tekliflerin toplamı 34.57 milyar TL » Rusya ve Vietnam arasında, Nükleer Bilim ve Teknoloji Merkezi inşaatı için hükümetler arası anlaşması imzalandı- Basın Açıklaması » Türkiye, Filistin Devleti’ne tahsis edilen 10 milyon dolar tutarındaki nakdi hibenin 3,5 milyon dolarlık üçüncü ve son bölümünü tevdi etti » İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY, 1922 KOMİTE BAŞKANI BRADY İLE GÖRÜŞMESİNİN ARDINDAN BAŞBAKANLIKTA AÇIKLAMA YAPACAK - SKY » JAPONYA EKONOMİ BAKANI: ÜLKE ÇAPINDA SATIŞ VERGİSİNİ ARTTIRMA PLANIMIZ DEĞİŞMEDİ, EKONOMİK BÜYÜME HALA SAĞLAM » GBPUSD Analizi (Dinamik Menkul Değerler ) » Dünya Borsaları Bülteni (QNB Finansinvest) » JAPONYA: EKONOMİ, ILIMLI HIZDA TOPARLANIYOR FAKAT İHRACAT VE ÜRETİMDEKİ ZAYIFLIK DEVAM EDİYOR

BİLİŞİM GRUBU Buluşuyor- Basın Açıklaması

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye bilişim sektöründeki özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulan BİLİŞİM GRUBU, 15 Kasım 2017 tarihinde kuruldu ve üç hafta içinde 200 üyeye ulaştı. Danışma Kurulu Kurucu Üyeleri arasında 24. Dönem İzmir Milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait ve BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe’nin de yer aldığı BİLİŞİM GRUBU’nun gündemini Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Blockchain, Endüstri 4.0 ve Bulut Bilişim gibi yeni nesil teknoloji trendleri oluşturuyor.
Türkiye’de her alanda üretimin ve üreticinin desteklenmesi gerektiğini ifade eden BİLİŞİM GRUBU Kurucusu Şenol Vatansever, “Bilişim alanında da yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi gerekiyor. Yerli ve milli teknolojilerin önemi, ülkemizin atlattığı terör olayları ve darbe girişimi gibi badireler sonrasında daha fazla dillendirilir oldu. Artık yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi daha birçok konunun daha fazla konuşulmasından son derece keyif aldığımızı belirtmek isteriz,” dedi.
Orta gelir tuzağından kurtularak, yüksek gelirli ülkeler kategorisine dahil olmanın ancak yüksek teknoloji üretimiyle mümkün olacağını kaydeden Vatansever, “İhracatımızın niteliğini bu yönde geliştirmeden yılda 500 milyar dolar hedefine ulaşılması zor. Savunma sanayinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara, yeni girişimlere ihtiyacı var. Teşvik politikalarının da yüksek teknolojiye ve yüksek katma değere sahip üretime öncelik tanır noktaya getirilmesi gerekiyor,” diye konuştu.
BİLİŞİM GRUBU’nun kurucu üyeleri arasında İstanbul’un yanı sıra diğer büyük şehirlerden, Türkiyye’nin dört bir yanından ve yurtdışından katılımcılar yer alıyor. 2018 yılında 1000 üyeye ulaşmayı hedefleyen BİLİŞİM GRUBU, her ay yapacağı toplantılarda çıkan kararları danışmanlar kanalıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve Kamu Kurumu Yetkilileriyle paylaşarak Türkiye bilişim sektöründe katma değer üretmeyi hedefliyor.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.