SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» Türkiye Ekonomi Gündemi - 7 Temmuz » Dünya Merkez Bankaları Günlüğü - 7 Temmuz/ 27 Ağustos » Dünya Borsaları Tatil Takvimi » Dünya Ekonomi Gündemi » İmamoğlu, Halk Ekmek Genel Müdürlüğü'ne Okan Gedik'i atadı- Basın Açıklaması » SB Turkey Talks online mini-konferans serisinin ikincisi 7 Temmuz'da gerçekleşecek- Basın Açıklaması » Şile'nin Su Sorunu Aciliyetle Çözülüyor - İBB » OPPO, Reno2 Z model cep telefonunun yanında ücretsiz olarak Ekran Koruma Garantisi vereceği bir kampanya başlattı- Basın Açıklaması » Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde ASAŞ Ürünleri Tercih Edildi - Basın Açıklaması » Marsh ve TÜSİAD İş Birliği ile Gerçekleştirilen “2020 Türkiye Siber Risk Algı Araştırması”nın Sonuçları Açıklanıyor- Basın Açıklaması » Nurçin Koçoğlu, Boyner Pazarlama ve Marka Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı oldu - Basın Açıklaması » Yöneticiler, ‘Üretimde Yeni Dönem, Yeni Perspektifler’ konulu online webinarda buluştu - Basın Açıklaması » Orman Genel Müdürü Karabey: (reçine üretimi) Ülkemizde ham reçine üretimine konu edebileceğimiz ağaç türleri Kızılçam ve Sahilçamı'dır- Basın Açıklaması » sahibinden.com bir rekor daha kırarak 62 milyondan fazla kullanıcının buluşma noktası oldu- Basın Açıklaması » AvivaSA'nın, "Challenge Up MT" programı; "TOP100 Talent Program" yarışmasında listeye girdi- Basın Açıklaması » Geleceğin Kadın Liderleri için yeni dönem başvuruları başladı - Basın Açıklaması » Kamu ve Özel Sektör El Ele Verirse Türkiye Pandemi Krizini Fırsata Çevirebilir- Basın Açıklaması » Tosla, arkadaş gruplarının ortak harcamalarını için Harca-Bölüş özelliğini hayata geçirdi- Basın Açıklaması » COVID-19 Nedeniyle Azalan Nakliye Talepleri Haziran’da Rekor Kırdı- Basın Açıklaması » Türk satıcılar Koronavirüs dinlemedi, AliExpress Yaz Kampanyası ile 150’den fazla ülkeye e-ihracat yaptı- Basın Açıklaması

Irak Yeniden Yapılandırma Fuarı’na Türkiye’den 100 firma iştirak edecek - Basın Açıklaması

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye’den Irak’a yapılan inşaat malzemeleri ihracatı son 5 yıl verilerine göre yılda ortalama 1 milyar 927 milyon dolara ulaştı ve Türkiye’nin inşaat sektöründe 1. numaralı ihracat pazarı yine Irak oldu. Nüfusu 38 milyonu aşan ve Orta Doğu’nun en hızlı nüfus artış hızına sahip ülkesi Irak’ta son 5 yıl verilerine göre inşaat sektörü ortalama yüzde 9 büyüdü ve Orta Doğu’da inşaat sektöründe en hızlı büyüyen 2. pazar konumuna geldi. T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, So Fuar tarafından düzenlenecek Irak Yeniden Yapılandırma Fuarı’na Türkiye’den 100 firma iştirak edecek. Türkiye’nin yanı sıra Irak, İran, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, İtalya ve Katar’dan da uluslararası katılımın yer aldığı fuar bölgenin en kapsamlı inşaat sektörü buluşması olacak.

IRAK’A 88 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Irak’ta yürütülen başlıca altyapı yatırımları; su temini projeleri, atık su arıtma tesisi, elektrik santrali, hastane, okul ve konut inşaatı, kara yolu, hava yolu, köprü ve liman inşaatı alanlarında yoğunlaşıyor. Irak’ın yeniden yapılandırılması kapsamında planlanan bu projelerin tamamlanması için ise 88 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. Irak’ta yeniden inşa, onarım ve inşaat projelerinin sayısındaki artışa paralel olarak; çimento başta olmak üzere inşaat malzemeleri, ilgili iş makineleri ve ekipman pazarının da önümüzdeki yıllarda sürekli dinamik kalacağı öngörülüyor.
PROJELER 25 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
2017 yılında 1 milyar 35 milyon dolarlık proje üstlenilen Irak’ta bugüne kadar Türk firmaları tarafından gerçekleştirilen projeler 25 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte, coğrafi ve lojistik avantajları sayesinde Türk müteahhitlik firmaları için büyük potansiyel vaat eden Irak’ta faaliyet gösteren firmaların sayısı artmakta ve üstlenilen projelerin ise resmi rakamlardan çok daha yüksek olduğu düşünülüyor.
Erbil modern fuar alanı, Süleymaniye, Musul, Kerkük, Duhok, Zaho, Selahaddin gibi önemli şehirlere bağğlantıları ile tüm Irak’a hitap eden fuarlara ev sahipliği yapıyor. Reconstruct Irak 2019 Fuarı’na ülkenin tüm şehirlerinden gelecek alıcılar ve iş adamları; inşaat malzemeleri, iş ve inşaat makineleri, elektrik ve enerji sistemleri, ısıtma soğutma sitemleri ihraç eden firmalarla buluşma fırsatını yakalayacaktır.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.