SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» Fed beklemeye geçti (Tera Yatırım ) » FED/POWELL: REPO OPERASYONLARININ MAKROEKONOMİK ETKİSİ MÜMKÜN DEĞİL » FED/POWELL: PARA POLİTİKASI ŞU AN BİR MİKTAR GEVŞEK » FED/POWELL: FED, FEDERAL FONLARI BANT İÇİNDE TUTMAK İÇİN REPO OPERASYONLANINI AYARLAMAYA HAZIR » FED/POWELL: GÖRÜNÜMÜDEKİ SOMUT DEĞİŞİKLİKLERE UYGUN KARŞILIK VERECEĞİZ » FED/POWELL: GELEN VERİLER DESTEKLEDİKCE MEVCUT PARA POLİTİKASI MUHTEMELEN UYGUN KALMAYA DEVAM EDECEK » FED/POWELL: BU YILKİ FAİZ İNDİRİMLERİ EKONOMİYİ YOLUNDA TUTTU » FED/POWELL: FED'İN SİMETRİK ENFLASYON HEDEFİNE ULAŞMAYA YÖNELİK GÜÇLÜ BİR TAAHHÜDÜ VAR » Fed'den 2020'de faiz artışı beklenmiyor (İntegral Yatırım Menkul Değerler ) » FED/POWELL: FED, İSTİHDAM PİYASASININ GÜCÜNÜ KORUMASINI BEKLİYOR » FED/POWELL: FED. GÜÇLÜ KONUT SEKTÖRÜ İLE ILIMLI EKONOMİK BÜYÜMENİN SÜRMESİNİ BEKLİYOR » FED/POWELL: ABD'DE EKONOMİK GÖRÜNÜM UYGUN KALMAYA DEVAM EDİYOR » FED, FAİZ DEĞİŞTİRMEME KARARINI OYBİRLİĞİYLE ALDI » FED: GLOBAL GELİŞMELER VE SINIRLI ENFLASYON BASKISI DAHİL GELECEK VERİLERİ İZLEYECEĞİZ » FED, ÖNCEKİ AÇIKLAMASINDA YER ALAN 'GÖRÜNÜME DAİR BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR' İFADESİNİ KALDIRDI » FED: MEVCUT PARA POLİTİKASI ABD'DEKİ EKONOMİK GELİŞMEYİ, ENFLASYONU VE İSTİHDAM AMACINI SÜRDÜRMEK İÇİN UYGUN » FED, 2020 YILINDA FAİZ DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEMİYOR » FED FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ » Matriks Prime'a seans içi hareketleri anında tespit edebileceğiniz yepyeni bir modül ekledik » Türkiye Ekonomi Gündemi - 12 Aralık

Irak Yeniden Yapılandırma Fuarı’na Türkiye’den 100 firma iştirak edecek - Basın Açıklaması

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye’den Irak’a yapılan inşaat malzemeleri ihracatı son 5 yıl verilerine göre yılda ortalama 1 milyar 927 milyon dolara ulaştı ve Türkiye’nin inşaat sektöründe 1. numaralı ihracat pazarı yine Irak oldu. Nüfusu 38 milyonu aşan ve Orta Doğu’nun en hızlı nüfus artış hızına sahip ülkesi Irak’ta son 5 yıl verilerine göre inşaat sektörü ortalama yüzde 9 büyüdü ve Orta Doğu’da inşaat sektöründe en hızlı büyüyen 2. pazar konumuna geldi. T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, So Fuar tarafından düzenlenecek Irak Yeniden Yapılandırma Fuarı’na Türkiye’den 100 firma iştirak edecek. Türkiye’nin yanı sıra Irak, İran, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, İtalya ve Katar’dan da uluslararası katılımın yer aldığı fuar bölgenin en kapsamlı inşaat sektörü buluşması olacak.

IRAK’A 88 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Irak’ta yürütülen başlıca altyapı yatırımları; su temini projeleri, atık su arıtma tesisi, elektrik santrali, hastane, okul ve konut inşaatı, kara yolu, hava yolu, köprü ve liman inşaatı alanlarında yoğunlaşıyor. Irak’ın yeniden yapılandırılması kapsamında planlanan bu projelerin tamamlanması için ise 88 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. Irak’ta yeniden inşa, onarım ve inşaat projelerinin sayısındaki artışa paralel olarak; çimento başta olmak üzere inşaat malzemeleri, ilgili iş makineleri ve ekipman pazarının da önümüzdeki yıllarda sürekli dinamik kalacağı öngörülüyor.
PROJELER 25 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
2017 yılında 1 milyar 35 milyon dolarlık proje üstlenilen Irak’ta bugüne kadar Türk firmaları tarafından gerçekleştirilen projeler 25 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte, coğrafi ve lojistik avantajları sayesinde Türk müteahhitlik firmaları için büyük potansiyel vaat eden Irak’ta faaliyet gösteren firmaların sayısı artmakta ve üstlenilen projelerin ise resmi rakamlardan çok daha yüksek olduğu düşünülüyor.
Erbil modern fuar alanı, Süleymaniye, Musul, Kerkük, Duhok, Zaho, Selahaddin gibi önemli şehirlere bağğlantıları ile tüm Irak’a hitap eden fuarlara ev sahipliği yapıyor. Reconstruct Irak 2019 Fuarı’na ülkenin tüm şehirlerinden gelecek alıcılar ve iş adamları; inşaat malzemeleri, iş ve inşaat makineleri, elektrik ve enerji sistemleri, ısıtma soğutma sitemleri ihraç eden firmalarla buluşma fırsatını yakalayacaktır.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.