SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» Dünya Merkez Bankaları Günlüğü » Dünya borsaları tatil takvimi » Türkiye Ekonomi Gündemi - 15 Ağustos » Dünya ekonomi gündemi » GROHE Eurosmart, zamanın ötesine geçen tasarımı, yaşlıların veya kısıtlı motor becerilere sahip kişilerin özel ihtiyaçlarını büyük bir incelikle karşılıyor- Basın Açıklaması » Avrupa'daki kurumsal liderlere göre şirketlerin yüzde 70'i verileri etkili kullanamadığı için inovasyon yapmakta zorlanıyor- Basın Açıklaması » Anatolia Geneworks, Medica 2022 Fuarı'nda yer almaya hazırlanıyor- Basın Açıklaması » Nivogo, 15 Ağustos Pazartesi günü Akasya’da Türkiye’nin ilk Döngüsel Mağazasını açıyor- Basın Açıklaması » HyperX, Küresel Marka Elçisi Olarak DJ Zedd İle Sözleşme İmzaladı- Basın Açıklaması » Pendikspor’un ana sponsoru Siltaş Yapı oldu- Basın Açıklaması » QNB Finansbank, Stevie Awards for Great Employers Programı’ndan kazandığı iki ödülle dünyanın en iyi işveren markaları arasında yer aldı- Basın Açıklaması » SWISS DAYS ISTANBUL 2022, 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek- Basın Açıklaması » SKD Türkiye tarafından düzenlenen Yuvarlak Masa Buluşmaları’nın ilki gerçekleşti- Basın Açıklaması » 2022 yılının ilk altı ayında Türkiye Startup Ekosisteminde, 157 girişim, 561 yatırımcıdan 1,4 Milyar dolar yatırım aldı » MediaMarkt, geleneksel olarak düzenlediği stokları eritme kampanyasını yeniden başlatıyor- Basın Açıklaması » Massive Bio, kurum içi haberlerin yer aldığı Massive Bio dergisini hayata geçirdi- Basın Açıklaması » Michelin, Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Fonu’na verdiği desteği yeniledi - Basın Açıklaması » Mikrogrup bilişim altyapısının güvenliğinde Trend Micro’yu seçti- Basın Açıklaması » KYMCO, yepyeni ATV modeli MXU 700 EX’i Türkiye pazarına sundu- Basın Açıklaması » Bitdefender Antivirüs, macOS kullanıcılarının her gün karşılaştığı 3 büyük siber tehdidi açıkladı- Basın Açıklaması

Düşük Karbon Kahramanları belli oldu - Basın Açıklaması

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), 7. İstanbul Karbon E-Zirvesi'ni 28 Eylül 2021'de gerçekleştirdi. İklim Dirençli Türkiye İçin Yeşil Toparlanma Atık ve Enerji Yönetiminin Rolü başlığında çevrimiçi bir araya gelen paydaşlar, iş dünyası üst düzey temsilcilerinin konuşmalarında karbon yönetiminin bugünü ve yarınını izledi. 'Düşük Karbon Kahramanı Ödül Töreni' yapıldı. İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu yıl ödül takdim ettiğimiz 30 kuruluşa, güzelim ülkemizin yarını, mavisi ve yeşili için teşekkür ediyoruz dedi.
 
Sanayimiz sera gazı salımlarını azaltarak iklim dirençli büyümeli
Sanayide sera gazı salımlarını azaltarak, iklim krizine karşı dirençli büyüme ve ihracat gücümüzü artırmanın mümkün olduğunu açıklayan İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, yeşil dönüşüm için yatırımların ve iyi uygulamaların desteklenmesi gereğini vurguladı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak imalat, üretim ve ürünlerin düşük karbon ayak izi için sosyal ve teknik uygulamalarıyla ülkemizin karbon yönetimi kapasitesinin artışında etki yaratarak, sürdürülebilir yaşamın gelişimine katkı veren kuruluşları teşvik ve taltif için Düşük Karbon Kahramanı Ödülü sunuyoruz diyerek, SÜT-D 2021 Düşük Karbon Kahramanı ödül sahiplerinin hepsi güzelim ülkemizin yarını, yeşili ve mavisi için mühim. Ödül takdim ettiğimiz 30 kuruluş gururumuz açıklamasını yaptı.
 
Kimya sektörünün karbon kahramanları
BASF Türk Çayırova Tesisinde Karbon Tasarrufu ile BASF Türk Kimya, Adım Adım "0" Karbona ile BETA Kimya, Doğaya Yeşil Bir İz Bırak diyerek KALEKİM, En Yeşil Şeker: Kayseri Şeker iddiasıyla KAYSERİ Şeker ve Pinch Projesi ile ORGANİK Kimya ödüllendirildi.
 
Enerjinin değişmek için dönüşümüne katkı ödülleri
Akıncı HES, Gelecek İçin Nefes oluyor diyen AYDEM Yenilenebilir Enerji, YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası ile EPİAŞ, Shell'de Enerjisini Güneşten Alan İstasyonlar uygulamasıyla SHELL Türkiye ödül sahibi oldu.
 
Yeşil elektrifikasyon ödüllendirildi
E-Çimnak İş Makinelerinde Elektrifikasyon ÇİM-NAK TAŞIMACILIK ödül alırken, Temiz Enerjiyi Teknolojiye Dönüştüren Başarı: ZES ile ZORLU ENERJİ'nin ulaştırmada karbon ayak izi azaltımı ödüle layık bulundu.
 
Atığı en iyi yöneterek karbon ayak izini düşürenler
Atığa Değer Kat, Geleceği Yarat ile BENLİ Geri Dönüşüm, Çöpten Elektriğe, Elektrikten Geleceğe ilerleyen BIOTREND ENERJİ, ITC'de Tıbbi Atık "Steril", Emisyon "Sıfır" ile ITC, Seramızın Isısı Atığımızın Gücünden uygulamasıyla İSTAÇ, İZAYDAŞ HES, Doğaya Yeşil Ses diyen İZAYDAŞ, Sıfır Atık, Düşük Karbon İçin Biyoelektrik çözüm diyen MİMSAN GRUP sera gazı azaltımına yüksek katkıları için ödüllendirildi.
 
Sosyal etkiyle karbon yönetimi başarıları
AKADEMİ ÇEVRE Sürdürülebilir Sohbetler, TATMETAL ÇELİK Çocuklarımız Düşük Karbonlu Yarınlar İçin Hayallerini Resmediyor ve SEDAŞ We Go Green projeleriyle karbon yönetimine sosyal etki katarak ödül kazandı.
 
Düşük karbon ayak izi için yenilikçi ürünler ve çözümler ödüllendirildi
BECTON DICKINSON TÜRKİYE BD Emerald™ Şırıngaları ve CARGILL TÜRKİYE FR3® Doğaya Güç adlı ürün arzları, TSKB Yenilikçi Sürdürülebilir Finansman Çözümleri ile ödüllendirildi.
 
Süreçlerine karbon yönetimi gücünü katan öncü 8 kuruluş
AKÇANSA Sürdürülebilir Yarınlar İçin Alternatif Yakıt Hareketi, AKSA DOĞAL GAZ Kağıtsız Ofis, Karbonsuz Yeşil Muhasebe, ASELSAN Değer Zincirimiz İle İklim Değişikliğinde Gücümüz Bir, BSH TÜRKİYE Daha Az Karbon, Daha Rahat Nefes, HKTM Duyarlı Firma, Bilinçli Çalışan, ENERJİSA ÜRETİM Santral Sıcak Start Sürecinin İyileştirilmesi, ROTEKS Ekolojik Taş Yıkama Prosesi Geliştirilmesi, TÜRKTELEKOM Doğa Dostu Yeşil Türk Telekom Binası uygulama başarılarıyla Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler.
 
SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM ve TÜKETİM DERNEĞİ
2021 DÜŞÜK KARBON KAHRAMANLARI
 
1. AKADEMİ ÇEVRE: Sürdürülebilir Sohbetler
2. AKÇANSA: Sürdürülebilir Yarınlar İçin Alternatif Yakıt Hareketi
3. AKSA DOĞAL GAZ: Kağıtsız Ofis, Karbonsuz Yeşil Muhasebe
4. ASELSAN: Değer Zincirimiz İle İklim Değişikliğinde Gücümüz Bir
5. AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ: Akıncı HES, Gelecek İçin Nefes
6. BASF TÜRK KİMYA: BASF TÜRK Çayırova Tesisinde Karbon Tasarrufu
7. BECTON DICKINSON TÜRKİYE: BD Emerald™ Şırıngaları
8. BENLİ GERİ DÖNÜŞÜM: Atığa Değer Kat, Geleceği Yarat
9. BETA KİMYA: Adım Adım "0" Karbona
10. BIOTREND ENERJİ:Çöpten Elektriğe, Elektrikten Geleceğe
11. BSH TÜRKİYE: Daha Az Karbon, Daha Rahat Nefes
12. CARGILL TÜRKİYE: FR3® Doğaya Güç
13. ÇİM-NAK TAŞIMACILIK: E-Çimnak İş Makinelerinde Elektrifikasyon
14. ENERJİSA ÜRETİM: Santral Sıcak Start Sürecinin İyileştirilmesi
15. EPİAŞ: YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası
16. HKTM: Duyarlı Firma, Bilinçli Çalışan
17. ITC: ITC'DE Tıbbi Atık "Steril", Emisyon "Sıfır"
18. İSTAÇ: Seramızın Isısı Atığımızın Gücünden
19. İZAYDAŞ: İZAYDAŞ HES, Doğaya Yeşil Ses
20. KALEKİM: Doğaya Yeşil Bir İz Bırak
21. KAYSERİ ŞEKER: En Yeşil Şeker: Kayseri Şeker
22. MİMSAN GRUP: Sıfır Atık, Düşük Karbon İçin Biyoelektrik
23. ORGANİK KİMYA: Pinch Projesi
24. ROTEKS: Ekolojik Taş Yıkama Prosesi Geliştirilmesi
25. SEDAŞ: We Go Green
26. SHELL TÜRKİYE: SHELL'de Enerjisini Güneşten Alan İstasyonlar
27. TATMETAL ÇELİK: Çocuklarımız Düşük Karbonlu Yarınlar İçin Hayallerini Resmediyor
28. TSKB: Yenilikçi Sürdürülebilir Finansman Çözümleri
29. TÜRKTELEKOM: Doğa Dostu Yeşil Türk Telekom Binası
30. ZORLU ENERJİ: Temiz Enerjiyi Teknolojiye Dönüştüren Başarı: ZES

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.