SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» Gun Baslangici (Test) » CNR EVTEKS - Uluslararası CNR Ev Tekstili Fuarı, 26’ncı kez ziyaretçilerine kapılarını açıyo- Basın Açıklaması » Tatneft, GEBKİM’de kurulacak tesis için ön protokol anlaşması sonrası GEBKİM’e yatırım ziyaretinde bulundu- Basın Açıklaması » Lojistik sektörünün geleceği Mersin'de ele alındı » Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik,Yaş Dostu Hekaton yarışmasının ana sponsoru oldu- Basın Açıklaması » MG, Türkiye’deki ilk yılını tamamladı- Basın Açıklaması » Xiaomi, Konuşma Bozukluğu Olan Kişilere Yardım Etmek İçin Kendi Geliştirdiği Konuşma Teknolojisini Kullanıyor - Basın Açıklaması » TOSB Ekonomi Zirvesi düzenlendi » ‘Forklift Operatörü Eğitim Programı’ mezunu Coca-Cola İçecek Türkiye Kadın Çalışanları Fabrikalarda Görevlerine Başladı- Basın Açıklaması » Gun Baslangici (Test) » Gun Baslangici (Test) » Türkiye Ekonomi Gündemi - 23 Mayıs » Dünya borsaları tatil takvimi » Dünya Merkez Bankaları Günlüğü » Dünya ekonomi gündemi » İkinci Rolls-Royce Boat Tail 2022 Villa d'Este'de tanıtıldı- Basın Açıklaması » vivo, Ipsos ‘un gerçekleştirdiği araştırmada Android dünyasının en çok tavsiye edilen markası oldu- Basın Açıklaması » Noor Technologies, üretim parkuruna elektronik kartların SMD dizgilerini üretebilen yüksek teknoloji Juki RS1R otomatik dizgi hattını ekledi- Basın Açıklaması » MR. D.I.Y. Türkiye'deki 10. mağazasını İstanbul'da açtı- Basın Açıklaması » Sony’nin yeni kulaklığı WH-1000XM5, sektör lideri gürültü engelleme özelliği, 8 mikrofonu ve otomatik gürültü engelleme optimizasyonu ile yüksek ses deneyimi sunuyor- Basın Açıklaması

TCMB, Lira volatilitesi konseptinde para politikası kararı (Enver Erkan/Tera Yatırım )

https://terayatirim.com/arastirma/teradan-notlar/190120221126

TCMB: Lira volatilitesi konseptinde para politikası kararı…

Yarın gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası toplantısında faizde bir değişiklik olmasını beklemiyoruz. Aralık ayında gevşeme döngüsü noktasında sona gelindiğini ön plana çıkaran PPK açıklamasının ardından, piyasa ve makroekonomik gelişmeler nezdinde bir durum değerlendirmesi dönemi içinde olduğumuzu düşünüyoruz. Son konseptte; TCMB Aralık ayında gevşeme döngüsünün sona erdiğinin sinyallerini verdikten sonra elde olan geçerli temada liranın kırılganlığını koruması ve enflasyonun kontrol alanı dışında kalması olguları elimizde var. Enflasyonda önümüzdeki aylarda beklenen artış, faiz oranlarının çok ayrışık noktalarda kalmaya devam etmesine neden olacaktır.

Arka arkaya dört toplantıda gerçekleştirilen 500 baz puanlık faiz indiriminin ardından Merkez bankası Aralık ayında gevşeme için mevcut “sınırlı odayı” tamamladığını açıkladı. Ayrıca, gevşeme döngüsünün etkisini 1Ç22'de izleyeceğini de belirtti. Gelişmekte olan piyasa emsalleri arasında en kötüsü olan Türkiye'nin geniş reel getiri farkı, gelişmiş dünyanın merkez bankalarının enflasyonu sınırlamak için para politikasını sıkılaştırmaya hazırlanırken para birimi üzerinde baskı oluşturuyor. Bu noktada, Fed’den yüksek enflasyon nedeniyle beklenen agresif sıkılaşma döngüsü, ABD’de tahvil getirilerinin yükselmesine yol açmaktadır. Bu durumun genel olarak gelişen ülkeler üzerinde yaratacağı sermaye çıkışı etkisini, aradaki derin faiz makasından dolayı Türkiye açısından ilave kırılganlığa maruz kalınabilecek bir etken olarak değerlendiriyoruz. Bu durum, kur seviyeleri ve oynaklığı açısından fiyat istikrarına yardımcı olmayabilir ve enflasyonun ısınma etkisinin sönümlenmesini de geciktirebilir.


 Enver Erkan
 Araştırma - Başekonomist
 Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.