HABERLER

BİZDEN HABERLER

Yaman Döviz olarak en son teknolojiyi takip ediyor müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Bu kapsam da www.yamandoviz.com.tr web sitemizi yeniden dizayn ederek sitemize ulaşılabilirliği en iyi seviyeye getirdik. 
 
Mobil, tablet, pc, notebook gibi farklı tüm cihazlarda kolay erişime sahip yeni sitemizde firmamız hakkında bilgilerimiz, hizmetlerimiz, iletişim bilgilerimiz , şirketimiz hakkında güncel haberler ve duyuruların yanısıra sektörde öne çıkan haberler yer almaktadır.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) resmi rezerv varlıkları, aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 7,2 azalarak 106,1 milyar dolar oldu. TCMB tarafından, Aralık 2016 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayımlandı.
Buna göre, TCMBnin resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 7,2 azalışla 106,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, Döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 7,4 azalarak 90,6 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 6,8 azalarak 14,1 milyar dolar oldu.
 
Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış merkezi yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş Döviz yükümlülükleri (Döviz kredileri, menkul kıymetler, kredi mektuplu Döviz tevdiat hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 5,5 artarak 12 milyar dolar oldu. Bu tutarın 8,1 milyar doları anapara, 3,9 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1,2 milyar doları bir ay, 2,7 milyar doları 2-3 ay ve 8,1 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek.
 
Şarta bağlı Döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (kalan vadesi bir yıldan uzun KMDTH, bankacılık sektörünün Döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 5,6 azalarak 54,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Yılın ilk toplantısını yapan Merkez Bankası, kritik kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 8'de bıraktı. Merkez Bankası, faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te tutarken, üst bandı yüzde 8,5'ten yüzde 9,25'e yükseltti.
 
KARARA DOLAR NASIL TEPKİ VERDİ?
Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde,borç verme faiz oranı yüzde 10'dan yüzde 11'e yükseltildi. Ekonomistler politika faizi, koridorun üst bandı ve geç likidite penceresi faizlerinin artmasını bekliyordu.
Doların 11 Ocak'ta 3,94'ü aşarak rekor kırması sonrasında harekete geçen Merkez Bankası aldığı likidite önlemleriyle kurdaki yükselişi frenlemişti. Merkez Bankası 20 Aralık'ta yaptığı son toplantıda faizde değişikliğe gitmemişti.
 
"BÜYÜMEDE KISMİ TOPARLANMA İŞARETİ"
Karar sonrası yapılan açıklamada şöyle denildi: "Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin kısmi bir toparlanma sergilediğine işaret etmektedir. İç talep göreli olarak daha zayıf seyrederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam etmesi beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.
Ifo Başkanı Fuest, İtalyanların yaşam standartlarından rahatsız olabileceklerini ifade ederek, "Er ya da geç Euro Bölgesi'nden çıkmak isteyecekler" dedi
 
Alman ekonomik düşünce kuruluşu Ifo'nun Başkanı Clemens Fuest, yaşam standartlarında iyileşme olmaması halinde İtalyanların er ya da geç Euro Bölgesi'nden çıkmayı isteyeceklerini söyledi.

Almanya'da yayınlanan Tagesspiegel'e konuşan Fuest, "İtalya'da yaşam standartları 2000'deki seviyesi ile aynı. Eğer bu değişmez ise İtalyanlar bir noktada, 'Biz artık bu Euro Bölgesini istemiyoruz' diyeceklerdir" diye konuştu.
Fuest ayrıca, Almanya'da parlamentonun İtalya için bir Avrupa kurtarma programını onaylaması halinde bunun Alman vergi mükelleflerini büyüklüğü bilinmeyen ve kontrol edilemeyen risklerle karşı karşıyabırakacağını savunarak, "Alman parlamenterler bunu yapmayı kabul etmemeliler" ifadelerini kullandı.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.