SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» Gun Baslangici (Test) » CNR EVTEKS - Uluslararası CNR Ev Tekstili Fuarı, 26’ncı kez ziyaretçilerine kapılarını açıyo- Basın Açıklaması » Tatneft, GEBKİM’de kurulacak tesis için ön protokol anlaşması sonrası GEBKİM’e yatırım ziyaretinde bulundu- Basın Açıklaması » Lojistik sektörünün geleceği Mersin'de ele alındı » Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik,Yaş Dostu Hekaton yarışmasının ana sponsoru oldu- Basın Açıklaması » MG, Türkiye’deki ilk yılını tamamladı- Basın Açıklaması » Xiaomi, Konuşma Bozukluğu Olan Kişilere Yardım Etmek İçin Kendi Geliştirdiği Konuşma Teknolojisini Kullanıyor - Basın Açıklaması » TOSB Ekonomi Zirvesi düzenlendi » ‘Forklift Operatörü Eğitim Programı’ mezunu Coca-Cola İçecek Türkiye Kadın Çalışanları Fabrikalarda Görevlerine Başladı- Basın Açıklaması » Gun Baslangici (Test) » Gun Baslangici (Test) » Türkiye Ekonomi Gündemi - 23 Mayıs » Dünya borsaları tatil takvimi » Dünya Merkez Bankaları Günlüğü » Dünya ekonomi gündemi » İkinci Rolls-Royce Boat Tail 2022 Villa d'Este'de tanıtıldı- Basın Açıklaması » vivo, Ipsos ‘un gerçekleştirdiği araştırmada Android dünyasının en çok tavsiye edilen markası oldu- Basın Açıklaması » Noor Technologies, üretim parkuruna elektronik kartların SMD dizgilerini üretebilen yüksek teknoloji Juki RS1R otomatik dizgi hattını ekledi- Basın Açıklaması » MR. D.I.Y. Türkiye'deki 10. mağazasını İstanbul'da açtı- Basın Açıklaması » Sony’nin yeni kulaklığı WH-1000XM5, sektör lideri gürültü engelleme özelliği, 8 mikrofonu ve otomatik gürültü engelleme optimizasyonu ile yüksek ses deneyimi sunuyor- Basın Açıklaması

TCMB, BAE ile yaklaşık 5 milyar dolarlık döviz swap anlaşması imzalandı (Enver Erkan/Tera Yatırım )

https://terayatirim.com/arastirma/teradan-notlar/190120221032

TCMB: BAE ile yaklaşık 5 milyar dolarlık döviz swap anlaşması imzalandı…

Merkez bankası yaptığı açıklamada, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin 4,9 milyar dolar değerinde üç yıllık bir para takası anlaşması imzaladığını söyledi. Türk merkez bankası e-postayla yaptığı açıklamada, anlaşmanın ikili ticareti güçlendirmeyi ve iki ülke arasındaki mali işbirliğini geliştirmeyi amaçladığını söyledi. Anlaşmanın nominal büyüklüğünün 18 milyar BAE dirhemi (4,9 milyar dolar) veya 64 milyar Türk lirası olduğu belirtildi.

Diğer ülkelerle olan takas swap anlaşmaları, son yıllarda Merkez Bankası’nın rezervleri artırmak için yaptığı uygulamalardan bir tanesi. Bu kapsamda Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar tutarında, finans ve dış ticaret ilişkilerini de içine alacak şekilde yeni bir swap anlaşması yapılmıştır. Bu adımlar; genel perspektiften baktığımızda brüt rezervleri olumlu etkiliyor. Biz ise olaya daha çok net rezerv ve swap hariç net rezerv üzerinden bakmaktayız. Güncel tabloda net rezervler 8 milyar dolar civarındayken, swap hariç net rezervlerde eksi 56 milyar dolar gibi son derece olumsuz bir tablo bulunmaktadır.

Merkez bankası rezervlerinin çok büyük bir bölümü bankalar ve diğer ülkelerle yapılan swaplar kaynaklı borç rezervlerden oluşmaktadır. Ödünç rezerv kaynaklarının da, en son Aralık’ta munzamlardan yapılan döviz satışı kapsamında çok verimli kullanılmadığını değerlendiriyoruz. Analitik bilançodan ortaya konan rakam, aynı zamanda piyasa etkisinden dolayı dolaylı yönden döviz müdahalesi yapılmış olabileceğini de düşünürsek, yaklaşık olarak 15 milyar dolarlık rezerv kaynağı kullanımına işaret etmektedir. BAE ile olan swap anlaşmasını da, aynı diğer önceki benzer anlaşmalar gibi brüt rezervleri artırmak için olumlu görmekte, genel kompozisyonu ise değiştirmeyeceğini düşünüyoruz.


 Enver Erkan
 Araştırma - Başekonomist
 Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.