SEKTÖREL HABERLER

ÖNEMLİ GELİŞMELER

» Dünya Merkez Bankaları Günlüğü » Dünya borsaları tatil takvimi » Türkiye Ekonomi Gündemi - 15 Ağustos » Dünya ekonomi gündemi » GROHE Eurosmart, zamanın ötesine geçen tasarımı, yaşlıların veya kısıtlı motor becerilere sahip kişilerin özel ihtiyaçlarını büyük bir incelikle karşılıyor- Basın Açıklaması » Avrupa'daki kurumsal liderlere göre şirketlerin yüzde 70'i verileri etkili kullanamadığı için inovasyon yapmakta zorlanıyor- Basın Açıklaması » Anatolia Geneworks, Medica 2022 Fuarı'nda yer almaya hazırlanıyor- Basın Açıklaması » Nivogo, 15 Ağustos Pazartesi günü Akasya’da Türkiye’nin ilk Döngüsel Mağazasını açıyor- Basın Açıklaması » HyperX, Küresel Marka Elçisi Olarak DJ Zedd İle Sözleşme İmzaladı- Basın Açıklaması » Pendikspor’un ana sponsoru Siltaş Yapı oldu- Basın Açıklaması » QNB Finansbank, Stevie Awards for Great Employers Programı’ndan kazandığı iki ödülle dünyanın en iyi işveren markaları arasında yer aldı- Basın Açıklaması » SWISS DAYS ISTANBUL 2022, 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek- Basın Açıklaması » SKD Türkiye tarafından düzenlenen Yuvarlak Masa Buluşmaları’nın ilki gerçekleşti- Basın Açıklaması » 2022 yılının ilk altı ayında Türkiye Startup Ekosisteminde, 157 girişim, 561 yatırımcıdan 1,4 Milyar dolar yatırım aldı » MediaMarkt, geleneksel olarak düzenlediği stokları eritme kampanyasını yeniden başlatıyor- Basın Açıklaması » Massive Bio, kurum içi haberlerin yer aldığı Massive Bio dergisini hayata geçirdi- Basın Açıklaması » Michelin, Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Fonu’na verdiği desteği yeniledi - Basın Açıklaması » Mikrogrup bilişim altyapısının güvenliğinde Trend Micro’yu seçti- Basın Açıklaması » KYMCO, yepyeni ATV modeli MXU 700 EX’i Türkiye pazarına sundu- Basın Açıklaması » Bitdefender Antivirüs, macOS kullanıcılarının her gün karşılaştığı 3 büyük siber tehdidi açıkladı- Basın Açıklaması

İkinci Elde Fiyatlandırma Sorunu Yaşayan Sigorta ve Finans Şirketlerine Cardata'dan Çözüm- Basın Açıklaması

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

İkinci el araçlarda Ocak-Haziran dönemi arasında ortalama yüzde 60’ı bulan fiyat artışının ardından, “araç değeri” daha da önemli hale geldi. Neredeyse gün içerisinde değişen fiyatlar nedeniyle sigorta sektörünün yararlandığı ikinci el fiyat listeleri ise güncelliğini koruyamadı. Bu süreç; araç değerini belirleyen sigorta şirketleri ile finans kuruluşlarını da olumsuz etkiledi. Yaşananların sigorta şirketlerinin karlılıklarını düşürecek noktaya geldiğine dikkat çeken Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Hatta bu kuruluşlar, araçların değerleri konusunda tüketiciler nezdinde zor durumda kalmaya başladı. Biz de otomotiv dünyasının data analizi konusunda lider firması olarak sigorta kuruluşlarına anlık ikinci el araç fiyatlandırma uygulaması hizmeti sunuyoruz. Bu hizmetimizle sigorta şirketlerinin ve finans kuruluşlarının karlılığını artırdığımız gibi, güncel olmayan birçok listeye göre anlık ikinci el araç değeri verebiliyoruz” dedi.

İkinci el araç fiyatlarında yılın başından bu yana yaşanan fiyat artışlarının ardından araçların alım-satımında kritik öneme sahip olan “araç değeri” en çok gündeme gelen konular arasına girdi. Gün içerisinde dahi anlık olarak değişim gösteren ikinci el araç fiyatları nedeniyle sigorta sektörünün yararlandığı ikinci el fiyat listeleri güncelliğini koruyamadı. Bu sürecin ardından ikinci el araç fiyatlarının; günlük, hatta anlık doğru bilgileri içermesinin önemi daha da arttı.

İkinci elde anlık değişim!
Konu hakkında açıklamalarda bulunan otomotiv dünyasının data analizi konusunda lider firması Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, araç değerinin ikinci el araç fiyatlarındaki yükselişin ardından daha fazla gündeme gelmeye başladığını söyledi. İkinci el araç fiyatlarının son dönemlerde neredeyse gün içerisinde değişmesi nedeniyle kullanılan ikinci el fiyat listelerinin güncelliğini koruyamadığını belirten Yalçın, “İkinci el araçlardaki fiyat artışı Ocak-Haziran dönemi arasında ortalama yüzde 60’ı buldu. Hatta artık gün içerisinde değişim söz konusu. Anlık değişimi de ayda birkaç kez yayımlanan listelerle yakalamak artık mümkün değil. Bu süreç; araç değerini belirleyen sigorta şirketleri ile finans kuruluşlarını olumsuz etkiledi. Yaşananlar, sigorta şirketlerinin karlılıklarını düşürebilecek noktaya geldi. Hatta bu kuruluşlar, araçların değerleri konusunda tüketiciler nezdinde zor durumda kalmaya başladı. Biz de Cardata olarak; sigorta kuruluşlarına anlık ikinci el araç fiyatlandırma uygulaması hizmeti sunuyoruz. Bu hizmetimizle sigorta şirketlerinin ve finans kuruluşlarının karlılığını artırdığımız gibi, bu şirketlere anlık, güncel fiyatları içeren sistemimizi sunuyoruz” diye konuştu.


“10 yıldır sigorta şirketlerine hizmet sunuyoruz”
Söz konusu hizmetlerinin hem sigorta şirketleri ve finans kuruluşları hem tüketici hem de sektör nezdinde son derece önemli olduğunun altını çizen Yalçın, “Cardata olarak; 10 yıldır sigorta şirketlerine anlık ve güncel online ikinci el araç fiyatları sunuyoruz. Hizmetimiz sayesinde sigorta şirketleri ve finans kuruluşları anlık ve güncel ikinci el fiyatlarına hızlıca erişebiliyor. Böylece söz konusu şirketler ve kuruluşlar da zaman ve maliyet avantajına sahip oluyorlar” açıklamasını yaptı.

Cardata’dan 15 yaş üstü araçlar için rayiç değer çalışması!
Sektörde 15 yaş üstü araçların rayiç değer tespitinde güçlükler yaşandığının da altını çizen Yalçın, Cardata olarak ayrıca 15 yaş üstü araçlar için rayiç değer çalışması yaptıklarını söyledi. Yalçın, doğru ve güvenilir veri kaynağı ile hazırladıkları bu uygulamanın da sigorta şirketlerine rekabet avantajı sağladığını vurguladı.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Tüm Hakları Saklıdır.
Yaman Döviz A.Ş.